| Logowanie | ControlSave - facebook ControlSave - google plus |

księgowość, prawo i podatki
pewność i bezpieczeństwo rozliczeń podatkowych
indywidualne podejście i najlepsze rozwiązania

Rynek pracy w czasach kryzysu

Na dzień dzisiejszy większość z nas już odczuła skutki kryzysu gospodarczego - wśród pracowników są to zwolnienia, obniżanie czasu pracy, obniżanie wynagrodzenia, a w przypadku przedsiębiorców, są to problemy z płynnością finansową czy spadek obrotów gospodarczych. Kryzys ten będzie przybierał na sile, według Ministerstwa Finansów na koniec 2020 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniesie ponad 7 proc. wg metodyki GUS. Natomiast dużo gorsze przewidywania prezentuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy - w kwietniowej aktualizacji raportu World Economic Outlook przewidywał 9,9 proc. bezrobocia w Polsce na koniec roku. Dla porównania w lutym 2020 bezrobocie obliczane na tych samych zasadach wyniosło 5,5%. Oczywistym jest, że prezentowane prognozy, mogą mieć charakter mało obiektywny, sytuacja jest bowiem rozwojowa.


Druga ważna kwestia prócz wzrostu bezrobocia to zmiany na rynku pracy - restrukturyzacja przedsiębiorstw w celu uniknięcia ich likwidacji oraz zastępowalność zawodów wynikająca ze zmian spowodowanych przenoszeniem się działalności firm do świata wirtualnego oraz technologizacją działalności. Takie działania będą powodowały zwiększające się zapotrzebowanie na specjalistów z nowoczesnych branż - spowoduje to proces przymusowego przekwalifikowania się ludzi na rynku pracy. 


Trzecia kwestia dotyczy właśnie samego procesu technologizacji. Skutki postępującego procesu zastępowania pracy ludzkich rąk przez maszyny (w przyszłości znaczny wzrost znaczenia pracy robotów), a także wzrost znaczenia sztucznej inteligencji w procesach pracy - spowoduje, że znane nam dotychczas zawody mogą przestać całkowicie istnieć. Źródła takie jak Buissnes Insider, Pracuj.pl czy Forbes są zgodne co do tego, że większość zawodów typowo fizycznych, związanych z powtarzalnością czynności zostaną zlikwidowane jako pierwsza - także najbardziej zagrożone mogą czuć się osoby pracujące w sektorze produkcyjnym. Ponadto zawody takie jak np. doradca ds. obsługi klienta  - może zostać zastąpiony pracą sztucznej inteligencji. Przykłady można mnożyć i tak naprawdę wróżeniem z fusów można nazwać takie rozważanie, jednakże prawdą jest że kryzys związany z koronawirusem przyspieszył procesy przenoszenia działalności do świata wirtualnego i tym samym potwierdził zaznaczający się od lat trend rozwojowy.


Reasumując zasadnym wydaje się przemyślenie swojej przyszłości na rynku pracy i wraz z tym szukanie nowych rozwiązań. W związku z tym zapraszamy wszystkie chętne osoby, które posiadają pomysł na siebie do tego, aby wzięły udział w darmowych konsultacjach z zakresu doradztwa personalnego i doradztwa biznesowego.